Blog

Miért és kinek jó a barefoot cipő?

Barefoot Point
Barefoot Point
2022.06.25 12:48
Miért és kinek jó a barefoot cipő?

A zseniális dolgok sokszor egyszerűek.

Mi lehetne egyszerűbb és zseniálisabb annál, mint hogy a cipő alakuljon a lábhoz, és ne fordítva?

Ez a barefoot, azaz magyarul mezítlábas cipőkoncepció lényege. De mi is az a barefoot cipő, és miért választják egyre szélesebb tömegek? Miért van már száznál is több barefoot gyártó világszerte, és miért látsz az utcán egyre több láb alakú lábbelit? Tényleg annyival jobb, egészségesebb, kényelmesebb a „mezítlábas” cipő, mint a hagyományos, vagy mint az ortopédiai gyógycipő?

A rövid válasz az, hogy a legtöbb esetben, a legtöbb embernek IGEN. De miért? Mit ad neked a barefoot lábbeli?

Röviden, a legfőbb barefoot követelmények az alábbiak:

  1. Széles a lábujjaknál (nem keskenyedik, mint a kígyó feje).
  2. Nincs benne sem sarokemelés, sem alátámasztás.
  3. Rugalmas a talpa.
  4. Vékonyabb a talpa a megszokottnál (ennek mértéke változó).

De miért ez a jó, a természetes, az egészséges?

Milyen alakú, és hogy működik az emberi láb?

  • A lábujjak elöl legyezőszerűen szétterülnek, hogy jól megtámasszák a felegyenesedett emberi testet. (Fekvőtámaszt is szétterpesztett ujjakkal könnyebb csinálni, és a hídláb is szélesedik lefelé, nem pedig szűkül. Ez természetes módon javítja a statikát, a stabilitást, az egyensúlyt.)
  • A testsúly egyenletesen oszlik el a szélső lábujjpárnák és a sarok között. Ez akkor lehetséges, ha a teljes talp vízszintesen fekszik a talajon. Akár 1 mm állandó sarokemelés is megbontja a természetes statikát, és kompenzációs görbületeket generál a gerincben. (Gondolj csak bele: ha megemeled a cipőd sarkát, az olyan, mintha egész életedben, minden nap folyamatosan egy lejtőn mennél lefelé! Ezzel túlterheled az izomzatodat.)
  • A talp minden egyes lépésnél rugalmasan végiggördül a talajon. A mozdulat végén a testsúly a nagylábujjra érkezik, innen toljuk át a másik lábra. Ehhez a nagylábujjnak egyenesen, vagy akár kissé a másik láb felé kell állnia. Ha az öregujj a többi lábujj felé kanyarodik, a lábfejünk nem bírja el a testünk terhét.
  • A talp boltívei (hosszanti és haránt) minden egyes lépésnél rugalmasan le-fel járnak. Ez a test kifinomult lengéscsillapításának egyik alapja. A boltívek akkor maradnak erősek, ha szabadon, természetesen mozoghatnak.
  • A talpban lévő többezer idegvégződés jeleket küld az agynak a talajról, hogy minden porcikánk a talajviszonyokhoz alkalmazkodva tudja végezni a dolgát. Ez átmozgatja a kisizmokat, növeli a stabilitást, és edzi az idegrendszert.

Ezek alapján milyen az egészséges – a lábhoz alkalmazkodó - cipő?

  • Elég széles a lábujjaknál. A hagyományos cipők - még a legszélesebbek is - elöl összeszűkülnek. A lábujjak összeszorulnak, megbomlik a test természetes statikája, és nagyobb eséllyel indul el bütyök- illetve kalapácsujj-képződés. (Egyéni, hogy kinek mekkora szélesség kell, de a szűkülő forma mindenképpen természetellenes.)
  • Nincs benne sarokemelés. Semennyi. „Zero drop.” Mezítláb még sosem jutott eszedbe megemelt sarkat kötni a lábad alá, igaz? Akkor hogy tenne rosszat a lábadnak egy lapos cipő? A hagyományos cipőkben a sarokemelés valójában az összenyomott lábujjak miatt felborult statikát próbálja helyreállítani – sajnos további torzítások árán. A sarokemelés-mentes, természetesen semleges talp közismert angol neve „zero drop”.
  • Rugalmas a talpa. A hagyományos cipők vastag, merev talpa akadályozza az emberi talp természetes gördülését. Hogy mégis tudjunk bennük járni valahogy, a legtöbbnek valamennyire felfelé kunkorodik az orra.
  • Nem támasztja alá a talp boltíveit. Az izom erejét a rendszeres mozgás, a munka adja. Ha egy izmot kímélünk, megtámasztunk, attól nem egészségesebb lesz, hanem gyengülésnek indul. (Ha nem elég erős a bicepszed, nem fogod felkötni a karodat, hogy pihenjen szegény!)
  • Elegendő talajérzetet ad. A test akkor tud optimálisan mozogni, ha az agy minden egyes lépésnél elegendő információhoz jut a talajviszonyokról. Ez természetes (egyenetlen) talajon, valamint idősebb korban, a látás és az egyensúly romlásával fokozottan fontossá válik, de a gyermekek idegrendszeri fejlődésében is fontos tényező.

Kinek jó a barefoot cipő?

A rövid válasz az, hogy szinte mindenkinek. A jól megválasztott, az adott lábformához illő és megfelelő méretű barefoot cipő olyan kényelmes, hogy öröm benne minden lépés! Ha még teljesen egészséges a lábad, akkor sem mindegy, hogy este megkönnyebbülten rúgod le magadról a cipőt - vagy épp magadon felejted, mert jó benne lenni...

A gyerekeknek különösen fontos a természetes kialakítású lábbeli, mert segít elkerülni azokat a gerinc- és mozgásszervi problémákat, deformitásokat, amelyek kiváltó okai között előkelő helyen állnak a hagyományosan szűk és merev cipők. Ráadásul a vékonyabb talpú cipő javítja a propriocepciót, ezáltal az idegrendszeri fejlődést is elősegíti.

Gyógytornászi ajánlás itt.

A felnőtteknek pedig azért fontos, mert akár meglévő problémák regenerációjában is meghatározó szerepe lehet. Bütyök (hallux valgus), szabóbütyök, kalapácsujj, lúdtalp, rossz testtartás, gyenge egyensúly – se szeri, se száma a modern ember tipikus mozgásrendszeri megbetegedéseinek. Természetesen a mozgásszegény életmód, a táplálkozás, a genetikai hajlam és még számos tényező szerepet játszik ezek kialakulásában, de a megfelelő cipőkre való áttérés nyomán sokan fantasztikus javulásról számolnak be. (Nekem, a cikk írójának is elmúlt a lúdtalpam, és a „ne tessék ugrálni” ortopédiai tanács ellenére, amit 50 évesen kaptam, aktívan táncolok, mert rendbejött a lábam. Csak barefoot cipőket hordok, és bár néhány éve már járni is alig bírtam, visszakaptam a mozgás örömét. Két üzlettársam a térd- illetve a hátfájásától szabadult meg a barefoot cipőkben, és gyermekeiket már kiskoruktól fogva ilyenekben járatják. De tele vagyunk kisebb-nagyobb „csodákkal” a mikro- és makrokörnyezetünkben is.)

Hihetetlenül hangzik?

Talán igen. De logikus!

Túl jó ahhoz, hogy igaz legyen? Nem! Valójában az a hihetetlen, hogy a 21. században még tömegek járnak összenyomorított lábujjakkal - pedig már létezik megoldás.

BAREFOOT CIPŐBEN TÉNYLEG MINDEN LÉPÉS ÖRÖM.

Ne maradj le, csatlakozz te is a rohamosan növekvő barefoot közösséghez! Gyere el, próbáld ki!  Nálunk jársz a legjobban:

Az emberi lábak és így a mezítlábas cipők is sokfélék. Nálunk egyedülálló, tudatosan összeállított választék vár!  Nyitvatartás

AMIRE FIGYELJ

A hagyományos cipőkről való átszokás egyes esetekben fokozatosságot igényel. Néha célzott lazító/izomerősítő gyakorlatok végzése is indokolt lehet, hogy megkönnyítse a testnek a természetes mozgásmintákhoz való visszatérést. A legtöbben könnyedén átszoknak, sőt, akár rögtön nagy megkönnyebbülést érzenek. Figyeld a tested jelzéseit, és ha kell, kezdd rövidebb hordási idővel, amit a saját tempódban növelhetsz. Ha szeretnéd szakember segítségét kérni, szívből ajánljuk Kelemen Vanda gyógytornász-manuálterapeutát: www.fizioart.hu

Természetes kialakítású cipőben a természetes mozgásminták is elkezdenek visszatérni. Támogathatod a tested a regenerációban! Segítségképpen íme egy két részes videó:

Így kell járni 1. rész

Így kell járni 2. rész

Ritkán, de előfordulhat, hogy a barefoot cipő viselése nem javasolt. Tipikus ellenjavallatok:

  • Hallux rigidus, azaz a nagylábujj kóros merevsége. A természetes lépésminta részeként a nagylábujj erősen felfelé hajlik, amikor a hátsó lábról a testsúly átgördül az elöl lévő lábra. Ha ez a mozgás nem regenerálható, speciális lábbelire lehet szükség.
  • Bármely olyan műtéti beavatkozás, melynek során a lábujj-ízületek mozgástartománya erősen beszűkül, korlátozhatja a barefoot cipők viselésének lehetőségét, illetve az ezzel járó előnyöket.
  • Az idegsérülés vagy cukorbetegség következtében fellépő neuropátia, azaz a talp érzékenységének csökkenése szintén kontraindikációnak minősülhet, mivel a vékony cipőtalp megfelelő érzékelés hiányában megnövelheti a sérülés kockázatát. (A barefoot cipők között vannak vastagabb talpúak is, hogy minél szélesebb igényeket ki tudjanak szolgálni.)
  • Fájdalmas ízületi gyulladás (osteoarthritis) vagy a reumatoid artritisz akut gyulladásos szakasza esetén érdemes lehet a tünetek javulásáig fontolóra venni a barefoot cipők használatának elodázását vagy szüneteltetését.

Kétség vagy kérdés esetén érdemes szakemberhez fordulni. Akiket ajánlunk:

Dr. Kovács Gellért orvos, sportorvos, oszteopata: http://www.osteopatia.hu/

Kelemen Vanda gyógytornász-manuálterapeuta: https://www.fizioart.hu/

Takács Kinga terapeuta: https://www.movementclinic.hu/#home – futástechnikával kapcsolatos online anyagait is ajánljuk!

Dr. Cs. Frank László gyermek ortopéd orvos, Heim Pál Kórház

Dr. Magbade Gábor ortopéd-traumatológus