Cipőápolás kisokos

Minden, amit a cipőtisztításról, cipőápolásról, impregnálásról tudni akartál

 

Cipőápolás kisokos

 

Te is úgy ápolod a cipődet, hogy vizes ronggyal letisztítod, és átkened szivacsos gyorsfénnyel? Jó, ha tudod, hogy a gyorsfény nem ápolja, csupán rövid távon kozmetikázza a bőrt, a vizet pedig érdemes elkerülni, amennyire csak lehet!

Ha szeretnéd, hogy a lábbelid a lehető legtovább és a lehető legszebb állapotban szolgáljon téged, érdemes betartanod néhány egyszerű alapszabályt, melyeket sajnos meglepően kevesen ismernek. A cipő karbantartása 3 lépésből áll: 1. tisztítás, 2. ápolás, 3. impregnálás. Lejjebb minden pontban anyagtípusonként felsoroljuk az eszközöket és szereket, amelyek közül választhatsz, a cikk végén pedig néhány példát hozunk praktikus alapkészletekre különböző alapanyagú cipőkhöz.


FONTOS: bőr cipőt soha ne moss ki vízben! Mosógépben csak olyan textil-, esetleg gyapjú cipőt moss, amelyiknél ezt a gyártó kifejezetten ajánlja! A mosható cipőt mosózsákban tedd a gépbe, ez a cipőt és a többi ruhát egyaránt védi. Kímélő programot válassz, és ne használj centrifugát/öblítőt/szárítógépet. Hagyd a kimosott cipőt a szabad levegőn, árnyékban megszáradni!


 

Tudtad? A hasított bőrnek két nagyon elterjedt fajtája van. 1. A nubuk rövidebb szálú, puhább, egységesebb kinézetű és kényesebb, ebből készül pl. a Leguano Gentle. 2. A velúr hosszabb szálú, szálasabb kinézetű és strapabíróbb, ez pl. a Saltic Outdoor túracipők kedvelt anyaga. 3. Ritkábban találkozni az olajjal vagy viasszal kezelt, vízlepergető ún. olajos bőrrel, amiből pl. a Xeroshoes Glenn férfi félcipő is készül.

 

Vigyázz a környezetre, kerüld a szilikontartalmú és a CFC hajtógázas termékeket! Ha Collonilt használsz, azzal biztosra mész, hiszen minden Collonil termék szilikonmentes, és a hajtógázas termékeik is ózonbarátak. A cég a német fenntarthatósági és ökológiai hivatal védjegyét élvezi immár 3 éve.

 

Barefoot cipő tisztítása

 

0/ ELSŐ HASZNÁLAT ELŐTT ALAPOSAN IMPREGNÁLD LE A CIPŐT!


Ez nem csak a nedvesség, de a szennyeződések és a kisebb sérülések ellen is védelmet nyújt, és kényes színű vagy anyagú (pl. fehér vagy hasított bőr) cipőknél különösen fontos. Az impregnálásról részletesebben a 3. pontban olvashatsz.

 

 

1/ TISZTÍTÁS


Bekenni, impregnálni csak tiszta cipőt érdemes, különben nem tud beszívódni a hatóanyag. A cipőápolás első lépése tehát a tisztítás.

Ha az összekoszolódott bőrcipő nedves, először is hagyd megszáradni, de ne tedd hőforrás, pl. fűtőtest közvetlen közelébe, mert az árt a bőrnek! Ha nagyon átázott, érdemes kitömni újságpapírral, ami magába szívja a vizet, és megtartja a cipő formáját. Ha kell, az átázott papírt egyszer-kétszer ki is lehet cserélni. Amikor már száraz, ronggyal vagy kefével (nubuk/velúr bőr esetén speciális kefével vagy cipőradírral, ha nincs ilyened, sima radírral) távolítsd el róla a szennyeződést!

 

Cipőtisztító szerek és eszközök
Figyelem: a tisztítószert ne fújd közvetlenül a cipőre! Vidd fel egy tiszta rongyra/szivacsra, majd egyenletesen dörzsöld be a lábbelid felsőrészébe! Ha szükséges, az eljárást akár többször is megismételheted. A lakk bőrt leszámítva ezzel az eljárással színfrissítő hatást is elérsz. A tisztítás után a hasított bőrt radírral vagy kefével bolyhosítsd!

a.) Univerzális tisztítószerek

Használhatóak:

  • fedett (= fényes, sima) bőrre
  • hasított bőrre
  • műbőrre és egyéb mesterséges anyagokra
  • textilre
  • gumira

b.) Lakk bőr tisztítására a Collonil Lack Mousse színtelen hab az optimális, mely egyben ápolja is a bőrt.

c.) Sárkefe fedett (sima) bőrre:

A Collonil sárkefe rendkívül hatékonyan tisztítja a cipő teljes felületét. Hegyes végével könnyen eltávolíthatóak a talpmintázatba ragadt apró kavicsok (segít, ha meghajlítod a cipő talpát), a másik végével pedig a talp és a felsőrész közötti csíkba ragadt sarat tudod kikefélni.

d.) Kefe hasított bőrre:

Velour Boy nubuk kefe hatékonyan távolítja el a mindennemű koszt, foltot, akár még a lecsöppent folyékony szappan nyomát is, és a bőr bolyhosítását is elvégzi. Mindig dolgozd vele végig az egész cipőt, hogy szép egyenletes maradjon a színe! Nubuk esetében óvatosan dörzsöld a bőrt! Ha cipőradírt használsz, ügyelj rá, hogy egy-egy oldalát mindig hasonló színű cipőkön alkalmazd, különben a rátapadó sötét bőrfesték foltot ejthet a világosabb színű bőrön.

e.) Gyapjú tisztítása

A magas gyapjú tartalmú termékek tisztításánál nagyon fontos betartani a gyártó tanácsait, különben a termék összemehet, vagy veszíthet a puhaságából! 30 foknál magasabb hőmérsékleten soha ne moss gyapjút, lehetőleg használj speciális gyapjú mosószert és mosózsákot, és ne centrifugáld a terméket, ha csak a gyártói utasítás másképp nem javasolja! Emlékezz: a nemez úgy készül, hogy a gyapjút szappanos vízben dörzsölgetik, amitől tömör, vastag, jóval keményebb anyaggá áll össze.

Érdekesség: a Leguano Acasa gyapjú papucs magas gyapjútartalma ellenére praktikus módon mosógépben mosható, 30°C-on, gyapjú programmal, centrifugálás és öblítő nélkül, mosózsákban, hasonló színekkel. Szárítás: szabad levegőn árnyékban.

 

 

2/ ÁPOLÁS


Ahogy az arcbőrödnek, ugyanúgy a cipőd bőrének is szüksége van időről-időre táplálásra, hogy megőrizze/visszanyerje a puhaságát, simaságát, lakkbőr esetében a fényét. Ezért a tisztítás után jöhet az ápolás. (Ha a cipő színét esetleg kiszívja a nap vagy valamilyen vegyi anyag, arra egy ápolószer jelenthet ugyan valamennyi segítséget, de erősebb foltokat nem biztos, hogy sikerül semlegesítened. Ezért is fontos a rendszeres impregnálás, ld. a 3. pontot.)

 

Cipőápoló szerek

a.) Univerzális ápolószerek

  • A Collonil Organic Bamboo Lotion, elsősorban tisztít, de valamennyi ápolást is biztosít. Használatával nem váltható ki a rendszeres ápolás!
  • A Collonil Organic Protect & Care kiválóan ápol, ráadásul impregnál is (az impregnáló hatás csak 12 óra elteltével érvényesül!). Hasított bőrhöz inkább ezt ajánljuk!

b.) Fedett (sima) bőrre

  • 1909 Creme de luxe színtelen cipőkrém: akár különleges, nagyon vékony vagy csillogó bőr karbantartására is kiválóan alkalmas. Vékony rétegben vidd fel, várd meg, míg a bőr beszívja, és ha úgy látod, alkalmazz újabb réteget!
  • Collonil Leather Wax: rusztikus/olajos bőrre ajánlott. Vékony rétegben vidd fell, majd a megadott idő után töröld vissza/fényesítsd.
  • Collonil Goat Hair cipőkefe: a krém felvitele után fényesítsd ki ezzel a bőrt!

Megjegyzés: ha a cipőn színkopás jelenik meg, adott színű cipőkrémmel rendszeresen kezelve egy darabig még jellemzően hordhatóvá válik.

c.) Hasított bőrre

d.) Lakk bőrre

e.) Szagtalanításra, bármilyen cipőhöz

Ha szeretnéd elkerülni, hogy a cipőt levéve kellemetlen lábszag lengjen körül, használd rendszeresen a Collonil Breeze szagsemlegesítő spray-t! Valóban semlegesít, nem egyszerűen elnyomja a lábszagot egy újabb illattal, ráadásul praktikus módon fejjel lefelé tartva is működik.

Fújd be vele a cipődet, amint levetted, és ha elsőre esetleg erősödne a szag, ne keseredj el, ez jó jel! Csak annyi a dolgod, hogy még egyszer befújd, hagyd hatni, azután élvezd az eredményt!

A hab a tortán ez, hogy nem csak cipőbe, de például táskába vagy sapkába is használhatod. A dohányszagot is semlegesíti.

 

 

3/ IMPREGNÁLÓ SZEREK


a.) Univerzális impregnálószerek

  • A Collonil Carbon Pro egy igazi nagyágyú. A legkorszerűbb technológiát alkalmazza, szuper erősen impregnál, mégis környezetkímélő. Akár sátrat vagy vízálló kabátot is impregnálhatsz vele! Légáteresztő. Elég belőle egyetlen vékony réteg, és 20 perc után már mehetsz is! Akár 12-15 hordásig véd.
    Barefoot Saltic cipőkhöz ne ezt használd, csak hajtógáz nélküli impregnálót javasol a gyártó.

b.) Hasított bőrre

 

 

Példák egyszerű cipőápoló készletekre otthonra, különböző alapanyagú cipőkhöz


1.) Univerzális alapcsomag a leghatékonyabb impregnálással:

 

2.) Univerzális alapcsomag, a leginkább környezetbarát:

 

3.) Nubuk/velúr bőrből készült cipőkhöz (pl. Leguano Dean, Saltic Outdoor túracipők):

 

4.) Olajos bőrből készült cipőkhöz (pl. Xeroshoes Denver, Xeroshoes Glenn)

 

5.) Lakk bőr cipőkhöz

 

6.) Textil tornacipőkhöz